Süleyman Onatça

Süleyman Onatça

TÜRKONFED (2013-2015 Dönemi) Yönetim Kurulu Başkanı

ONATÇA 1951 yılında Adana’da doğdu.  orta eğitiminden sonra eğitimine devam edemeyerek çalışma hayatına atıldı.

Askerlik görevinden sonra tekstil sektöründe 7 yıl çeşitli görevlerde bulundu. 1979 yılında yurtdışına gitti. Burada 3 yıl müzik öğretmenliği yaptı. 1983 yılında yurda dönerek ticaret hayatına atıldı.

1987 yılında Uğur Boya Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketini kurdu.  2000 yılında  Onatça  Motorlu Araçlar  A.Ş’ yi kurarak, Otomotiv sektörüne adım attı. Tarım , İnşaat, Sigorta, Orman ürünleri ve Pazarlama  konularında hizmet üreten  Onatça şirketler Grup Onursal Yönetim kurulu başkanlığını  sürdürerek Ailesi ile birlikte istihdama katkı koymaya  gayret gösteriyor.

Ticaret hayatına başladığı yıllardan bugüne kadar Sosyal sorumluluğu bilinci ile çeşitli meslek örgütlerinde yönetimlerde bulunan  Onatça; Adana’da bulunan birçok sivil toplum örgütü üyeliğinin yanında  6 yıl Güney Eğitim vakfı yönetim kurulu üyeliği , 4 yıl  Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanlığı , Çukurova Yetkili otomobil satıcıları Derneği (YODER) Başkanlığı , Çukurova kalkınma ajansı Kalkınma kurulu başkanlığı Türkiye otomobil satıcıları derneği(OYDER) Başkan yardımcılığı,  2 Dönem Doğu Akdeniz sanayici ve iş insanları federasyonu (DASİFED)  Başkanlığı  yaptı.

 2012-2015 yılları arasında  bünyesinde 30 federasyon 300 aşkın  dernek 50 bine yakın  şirketi barındıran Türkiye’nin en büyük İş dünyası Konfederasyonu  Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED)    Başkanlığını yapan Onatça, 2015-2019 yılında konfederasyonun  Yüksek Danışma Kurulu başkanlığını yapmıştır.  Dünya Bankası  Özelleştirme idare başkanlığı ve Kosgeb Destekli, Sosyal amaçla  kurulan İş Geliştirme Merkezi ( İŞGEM A.Ş ) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinin yanı sıra bir çok gönüllülük  esasına dayalı Vakıf ve Dernekte aktif olarak üyeliğini sürdürmektedir.

Onatça, Üretim ve yatırımın   yanında ülkede Güçlü bir Demokrasinin oluşmasını     her   fırsatta dile getirirken,  Atatürk’ün  emaneti  olan Cumhuriyeti savunmayı ve  toplum yararına gönüllülük esasına dayalı sivil toplum  örgütlerinde  çalışmayı kendisine  ilke edinmiştir.

İnkilap kitap evi tarafından yayınlanan “Çapa Zamanı” adında bir kitabı bulunan Onatça evli ve dört çocuk babasıdır.