S. Şükrü Ünlütürk

S. Şükrü Ünlütürk

1956 yılında Isparta Eğridir’de doğmuştur. Orta öğretimini parasız yatılı olarak İzmir Buca Lisesi’nde tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Maden Mühendisliği bölümünden 1979 yılında mezun olmuştur.

Çalışma hayatına ilk olarak Çalışma Bakanlığı bünyesinde İş Müfettişi olarak başlamış bu görevini 1982 yılına kadar sürdürmüş ardından madencilik, ve tekstil-konfeksiyon alanlarında çeşitli özel sektör kuruluşlarında çalışmıştır. 1987 yılında eşi Günseli Ünlütürk ve kardeşi Sabri Ünlütürk ile Sun Tekstil A.Ş.’yi kurmuştur.

1995-1998 yılları arasında Ege İhracatçılar Birliği (EİB)  Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Ege İhracatçılar Birliği Başkanlar Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Tekstil Araştırma ve Geliştirme Vakfı (TARGEV), Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER), Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Tic. A.Ş. (TARKEM) ve Tarkem tarafından kurulmuş olan, Kentimiz Derneği, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), “Yanındayız Derneği”,  kurucu üyeliklerini yapmış halen bu vakıf ve derneklerde çalışmalarına devam etmekte olup ayrıca , Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği, (TKYD) , “Daha İyi Yargı Derneği”, DAK-SAR (Denizde Arama Kurtarma Derneği) ve Greenpeace Derneği üyesidir.

Ünlütürk, Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), ve Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) , DEİK Diş Ekonomik İlişkiler Kurulu gibi iş dünyası örgütlerinde Yönetim Kurulu üyesi ve  Bşk. Yrd. Olarak görev yapmış, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan yardımcılığı ve YK Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Halen Türkonfed Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı ve Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), ve Ege Sanayici İş İnsanları Derneği (ESİAD)  Danışma Kurulları üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Ayrıca, “United Nations Development Programme” (UNDP),  TÜSİAD  ve TÜRKONFED tarafından kurulan , HEDEFLER İÇİN İŞ DÜNYASI (B4G)  platformunda YK Başkanı olarak görev yapmıştır.

Esas olarak,  sürdürülebilirliği ve geleceği dert edinmiş,  iyimserliğini hiç kaybetmeyen, tüketmekten ziyade üretmeyi önemseyen, mutlu bir aile babası, sorumlu bir dünya vatandaşıdır.