Cansen Başaran-Symes

Cansen Başaran-Symes

Kariyerine, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Price Waterhouse’da (PW) başlayan Cansen Başaran-Symes, şirketin Kopenhag, Londra ve İstanbul ofislerinde çeşitli kademelerde görev almıştır. Price Waterhouse ve Coopers & Lybrand birleşmesinin hemen ardından PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye lideri ve ülke operasyonlarından sorumlu kıdemli ortak olarak atanan Başaran-Symes, daha sonra ise PwC Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi ve PwC Eurofirm yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlenmiştir. 

Cansen Başaran-Symes, halihazırda Allianz Sigorta A.Ş ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Allianz SE Uluslararası Danışma Kurulu üyesidir. Başaran-Symes, Allianz’daki görevlerinin yanı sıra 2014-2020 yılları arasında Nokia Türkiye’de bağımsız yönetim kurulu üyesi ve 2018-2020 yılları arasında McKinsey & Company’de kıdemli danışman olarak görev yapmıştır. 2021’den beri ScaleX Ventures’ın sınırlı sermaye ortağı ve danışma kurulu üyesidir.

Cansen Başaran-Symes, uzun yıllardan beri, birçok STK’nın faaliyetlerinde aktif olarak görev almaktadır. 2015 ve 2016 yıllarında Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen TÜSİAD Başkanlar Konseyi Üyesi, TÜSİAD/Berlin Bosphorus Initiative (BBI) Eş Başkanı, Endeavor Türkiye Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi, BCCT Kıdemli Danışma Kurulu Üyesi ve Harvard Business School MENA & Orta Asya Danışma Kurulu Üyesidir.

Başaran-Symes, kariyeri boyunca iş dünyası tarafından birçok ödüle layık görülmüştür. Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda “Yarının Küresel Lideri” seçilmiştir. Fortune Dergisi tarafından birçok kez “En Güçlü 50 İş Kadını” arasında gösterilmiştir. Ayrıca, LIONS Derneği; “En Modern ve Başarılı Türk Kadınları”, Business Life Dergisi; “İş Dünyasına Yön Veren En İyi 30 İş Kadını”, Ekonomist Dergisi; “Yılın İş İnsanları” ve “Sivil Toplumun Liderleri” listelerinde yer almıştır.